Beseda s podnikatelem

Ve čtvrtek 26. ledna 2023 se vybrané třídy naší školy zúčastnily besedy s podnikatelem, panem Davidem Žabčíkem, z firmy Climax ze Vsetína. Firma se zabývá výrobou a distribucí venkovní i vnitřní stínící techniky, žaluzií, rolet, pergol a příslušenství. Její historie se začala psát už v roce 1992 a dnes je firma jednou z největších a nejstabilnějších ve svém oboru na českém trhu. Pronikla i do zahraničí, získala řadu partnerů a stala se jednou s nejsilnějších firem tohoto zaměření v Evropě. Majitel firmy, pan Miroslav Jakubec, začínal prakticky od nuly a dokázal se svým lidským přístupem a využitím nabízených příležitostí vypracovat na jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů ve Zlínském kraji.

Žáci měli možnost sledovat vývoj firmy od jejích počátků, přes komplikace při rozrůstání výroby a prodejní sítě až k proniknutí na zahraniční trhy a vybudování stabilního postavení mezi evropskou konkurencí. Byly jim představeny veškeré souvislosti, které se k firmě vztahují – od náboru zaměstnanců, přes systém řízení, administrativu a vytvoření moderního zázemí firmy až po obchodování, propagaci, marketingové strategie a inovování výrobního procesu.

V závěru měli žáci možnost zeptat se, co je v souvislosti s fungováním velké firmy zajímá.

Dotaz: Jakou formou propagujete svou firmu a kolik peněz do toho investujete?
Odpověď: Používáme moderní formy propagace, zejména na internetu a sociálních sítích, dále máme své showroomy, věnujeme se spolupráci s našimi partnery a také charitativní činnosti.

Dotaz: Čím vynikáte oproti konkurenci?
Odpověď: Vážíme si lidí, svých zaměstnanců, a dobře odvedené práce. Děláme všechno proto, abychom zákazníkům nabízeli kvalitní zboží podle jejich představ. Chceme lidem pomáhat a vyjít vstříc.

Dotaz: Jak dlouho vám trvalo dostat se na zahraniční trhy?
Odpověď: Je to nikdy nekončící proces – je velmi složité se tam dostat, a ještě složitější je se tam udržet.

Dotaz: Kde všude máte pobočky a v kolika zemích?
Odpověď: Specializujeme se na Českou a Slovenskou republiku, ale pobočky máme ve všech okolních státech a takřka v celé Evropě. V nabízeném zboží na různých místech neděláme rozdíly. Spolupracujeme také s velkým množstvím partnerů u nás i v zahraničí.