NAŠI STŘEDOŠKOLÁCI SE VYDALI PO STOPÁCH TUTANCHAMONA

Studenti S 3A a S 2A navštívili dne v polovině června v rámci odborné historické exkurze výstavu TUTANCHAMON – jeho hrobka a poklady.

Pro všechny to byla velmi zajímavá a poučná akce. Výstava umožňuje vůbec poprvé od samotného objevu Tutanchamonovy hrobky veřejnosti znovu objevit poklady a pohřební předměty přesně v takovém uspořádání, v jakém byly odhaleny v roce 1922.

Díky unikátnímu způsobu expozice a audio průvodci byli mladí návštěvníci doslova vtaženi do objevitelského příběhu archeologa Howarda Cartera. Výstava se tak stala skvělým doplňkem k učivu dějepisu, literatury i počátků ekonomických studií. Výstava inspirovala naše studenty k zájmu o starobylé civilizace, archeologii, historii, literaturu i výtvarné umění a další.

A ještě něco málo zajímavostí z historie, co už dnes dobře ví i naši studenti:

Tutanchamon nastoupil na trůn v roce 1332 př.n.l. ve věku 9 let jako jeden z posledních králů 18. dynastie. Jeho otcem byl kacířský král Achnaton, jméno jeho matky je dodnes neznámé. Podle posledních studií trpěl mladý král vážnými nemocemi.

Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi. Jeho smrt je dodnes záhadou. Tutanchamon zemřel po devíti letech na trůně, pravděpodobně na infekci, způsobenou otevřeným zraněním kolene.